Přerovská 68, 779 00 Olomouc

585 316 220

info@manek.cz

Hviezdoslavova 41, 627 00 Brno-Slatina

776 195 303

infobrno@manek.cz

CZ
Naše prodejny

Olomouc

Přerovská 68
779 00 Olomouc

585 316 220

Brno

Hviezdoslavova 41
627 00 Brno-Slatina

776 195 303

Do kontaktu

Odborné články

Na co se dívat při výběru rozbrušovací pily?

rozbrušovací pilaPohon, typ, velikost kotouče a doplňky usnadňující práci – to jsou ve zkratce základní parametry, které byste při výběru rozbrušovací pily měli sledovat. Pojďme si je všechny po jednom detailně rozebrat.

 

Nejoblíbenější jsou benzinové

 

Rozbrušovací pily se nejčastěji prodávají v elektrickém, hydraulickém, pneumatickém nebo benzinovém provedení. Které z nich vybrat?

 

Elektrické rozbrušovací pily nejvíce oceníte pro jejich tichost, nízkou hmotnost a snadnou manipulaci. Hodí se hlavně pro práci v interiéru, protože mimo tichý provoz nabízí i celou řadu užitečných doplňků k odsávání prachu nebo skrápění kotouče, takže nedělají tolik nepořádku. Jejich nevýhodou je však nižší výkon.

 

U hydraulických rozbrušovacích pil je to s výkonem přesně naopak – jsou extrémně spolehlivé a ze všech typů pil mají v poměru ke své hmotnosti nejvyšší výkon. Na druhou stranu ale bývají docela drahé a k jejich provozu musíte vlastnit hydraulický agregát. Vysoký tlak v hydraulické hadici navíc ztěžuje manipulaci a práci s pilou.

 

Pneumatické rozbrušovací pily vynikají svou bezpečností, pokud se vám např. zasekne kotouč v řezu, stačí jenom vypnout kompresor. Pily jsou navíc velmi lehké a příjemně se s nimi manipuluje, jedinou objektivní nevýhodou je dražší provoz – pily pro svou činnost potřebují kompresor i naftu.

 

Možná právě proto jsou mezi stavaři nejoblíbenější benzinové rozbrušovací pily. Poskytují solidní výkon, dobře se s nimi manipuluje, jsou bezpečné. Jediným negativem může být vyšší náročnost na údržbu, ale ani to už příliš neplatí – dnešní výrobci navrhují takřka bezúdržbové pily.

 

Třeba pily Husqvarna se pyšní vzduchovým filtrem s membránou, o který se nemusíte vůbec starat. Jakmile se totiž znečistí tak, že už pila nepřisává vzduch, zkrátka ho jen vyměníte za nový.

 

Výběr pohonu pily je v každém případě jakýmsi kompromisem mezi výkonem a hmotností. Čím větší a těžší pila, tím vyšší výkon, ale taky vyšší cena a obtížnější manipulace.

 

Diamantové, řetězové i speciální pily

 

Naprostá většina rozbrušovacích pil jsou klasické symetrické pily s diamantovým kotoučem, který je jako stvořený pro řezání kovu, betonu a dalších stavebních materiálů. Tyto pily jsou nejuniverzálnější a ekonomicky nejvýhodnější – pokud nepotřebujete žádnou speciálku, určitě si je kupte.

 

V portfoliu některých výrobců však najdete i řetězové pily – z naší nabídky jde např. o model Husqvarna K 970 Chain. Řetězové rozbrusy jsou v porovnání s těmi kotoučovými mnohem lepší pro řezání hlubokých otvorů, se zmíněnou K 970 Chain dokážete přesně řezat až do hloubky 390 mm. S řetězovými pilami taky snadněji a přesněji uděláte pravoúhlé otvory při řezání rohů.

 

Z dalších typů rozbrušovacích pil jmenujme ty pro řezání kolejnic, které vám dávají možnost přichycení ke kolejnici a dosažení naprosto přesných řezů. Někteří výrobci pak mají i speciální rozbrusy pro hasiče a záchranáře, které jsou přizpůsobeny přesně jejich potřebám.

 

Největší výrobce rozbrusů na světě, společnost Husqvarna, pak vyrábí i naprosto speciální pily. Zmíníme třeba model K 970 Ring, který má v těle asymetricky uložený řezný prstenec, což umožňuje řezat do mnohem větší hloubky než s klasickou diamantovou pilou. Finančně je řez přitom výhodnější než při použití řetězové pily.

 

Další opravdovou specialitou Husqvarny je model K 760 Cut-n-Break, který namísto klasického kotouče pracuje s dvoukotoučem a namísto pouhého řezu tak vytváří úzkou drážku. Řezání je díky tomu rychlejší, efektivnější a lze díky němu provádět až 400 mm hluboké řezy z jedné strany.

 

Jakou velikost kotouče?

 

Průměr kotouče má přímý vliv na maximální hloubku řezu, takže platí jednoduché pravidlo – čím hlubší řezy potřebujete, tím větší kotouč (a tedy větší pilu) si musíte pořídit.

 

Pro příklad s pilou o maximálním průměru kotouče 300 mm můžete řezat do hloubky cca 100 mm, s pilou o průměru kotouče 350 mm do hloubky 125 mm a s pilou o průměru kotouče 400 mm do hloubky 150 mm. Uvedené hodnoty jsou orientační a mírně se liší v závislosti na výrobci.

 

Pokud potřebujete řezat hlouběji, pak už namísto klasických kotoučových pil volte ty speciální. S již zmíněnou asymetrickou pilou Husqvarna K 970 Ring můžete řezat až do hloubky 260 mm, byť má pouze 350 mm kotouč. S řetězovým modelem K 970 Chain se pak dostanete až do hloubky 390 mm a s K 760 Cut-n-Break dokonce do hloubky 400 mm.

 

Rozhodně se ale nenechte unést a nesnažte se za každou cenu kupovat pilu s co nejhlubším průřezem. Takové stroje jsou totiž dražší a těžší, takže se s nimi hůře manipuluje. Pokud je při práci nevyužijete, je lepší volit pily menší.

 

Užitečné doplňky usnadní práci

 

U rozbrušovacích pil se dívejte také na zdánlivé drobnosti – některé stroje třeba nabízejí velmi jednoduchou výměnu diamantového kotouče bez nutnosti použití klíče. Důležitá je i míra vibrací přenášená do vašich rukou, např. rozbrusy Husqvarna pracují s velmi solidními hodnotami < 5m/s2.

 

Švédský gigant dále své pily vybavuje uzavřeným startérem DuraStarterTM (snížení rizika poruchy, delší životnost, snadné startování), technologií SmartCarbTM (automatická kompenzace filtru k udržení vysokého výkonu a snížení spotřeby paliva) nebo systémem AirFiltrationTM (soustava tří filtrů zachycujících téměř 100 % prachu a nečistot).

 

Závěrem připomínáme, že rozbrušovací pily, resp. diamantové kotouče, musíte při řezání vždy chladit vodou. Snížíte tím prašnost, prodloužíte životnost kotouče i pily a zvýšíte efektivitu řezání. Zmíněná Husqvarna je i v tomto směru napřed před konkurencí, protože k pilám nabízí systém DEX pro snížení prašnosti a menší spotřebu vody.

 

 

Zobrazit rozbrušovací pily